Ventiliacijos sistema – kaip pasirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Galime drąsiai teigti, kad visuose šiuolaikiniuose gyvenamuosiuose pastatuose. vėdinimo sistema yra būtina.
Vėdinimo sistemos be šilumogrąžos (šviežio oro vožtuvai) neatitinka šiandienos energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų.

Kokį šilumogrąžos būdą pasirinkti?

Vėdinimo sistemų šilumogrąžos būdai yra šie:

  • plokšteliniai šilumokaičiai
  • rotaciniai šilumokaičiai
  • šilumokaičiai su entalpijos funkcija

Vėdinimo sistemos su plokšteliniu šilumokaičiu siūlo aukščiausią šilumogrąžą esant mūsų klimatui būdingai vidutinei žiemos temperatūrai (nuo -5 iki + 10 * C temperatūra). Esant žemesnei lauko temperatūrai būtina taikyti apsaugos nuo užšalimo priemones (pakaitinimo šildytuvą, sumažinti tiekimo oro srautą).
Naudojant didelės šilumogrąžos plokštelinį šilumokaitį, vėdinimo įrangoje nebūtina naudoti pašildymo.
Vėdinimo įrenginių su rotaciniu šilumokaičiu šilumogrąža yra kiek mažesnė, tačiau jiems reikia mažiau apsaugos nuo užšalimo energijos.
Dėl mažesnės šilumogrąžos įleidžiamą orą reikia papildomai pašildyti.
Rotaciniame šilumokaityje įleidžiamo ir išleidžiamo oro srautai iš dalies susimaišo, todėl daugiabučiuose namuose neleidžiama kelių butų vėdinti vienu įrengimu. Rotacinis šilumokaitis gali grąžinti į tiekimą orą dalį išleidžiamame ore esančios drėgmės.
Rotacinis šilumokaitis efektyvumas labai priklauso rotacinio keistuvo sukimosi valdymo (nuolat judančios detalės), todėl yra labai svarbu, atsižvelgiant į eksploatacijos trukmę, kad būtų naudojami tik patikimų gamintojų įrenginiai.

Šilumokaitis su entalpijos funkcija arba plokštelinis šilumokaitis su drėgmės grąžinimo funkcija yra plastikinis šilumokaitis, kurio „plokštelės“ yra pagamintos iš ypatingos nano membranos. Membranos struktūra yra tokia, kad tik vandens garų molekulės dydžio junginiai gali judėti iš vienos membranos pusės į kitą. Palyginimui galima prisiminti kokybišką drėgmei pralaidžią slidinėjimo striukę – joje vandens garai yra išgarinami per audinį, tačiau lietaus ji nepraleidžia.

  • Šilumokaityje su entalpijos funkcija dera teigiamos rotacinio ir plokštelinio šilumokaičio savybės.
  • Šilumokaičio su entalpijos funkcija šilumogrąža yra didelė, bet atspari šalčiui (dėl drėgmės grąžos žymiai sumažėja užšalimo rizika).
  • Dėl entalpijos funkcijos, ilgais žiemos mėnesiais neišsausėja patalpos, tuo pačiu metu griežtai atskiriami oro tiekimo ir išmetimo oro srautai.

Centrinė ar decentralizuota vėdinimo sistema?

Ventiliacijos sistemos gali būti skirstomos į centralizuotas ir decentralizuotas.

Centrinė sistemos atveju visose pastato patalpose oro tiekimas užtikrinamas vienu centriniu vėdinimo įrenginio ir vamzdynais.

Decentralizuoto oro paskirstymo atveju visose patalpose yra įtaisomi atskiri lokalūs vėdinimo įrengimai.

Vamzdynų tiesti nereikia.

Naudoja esamų pastatų (iš dalies) rekonstrukcijos metu. Lyginant su centrine sistema, trūkumas yra mažesni oro srautai ir didesnis triukšmo lygis.

Kokį pasirinkti oro paskirstymo sistemą?

Esant centrinei oro paskirstymo sistemai yra dabar galima pasirinkti tradicinius metalo arba higieniškus plastiko ortakius.
Pagrindinis metalinių ortakių trūkumas yra higienos užtikrinimas ortakiuose. Metalo paviršius (valcuotas metalas, metalas, korozija arba oksidacija) ir montavimo jungtys (kniedės, sraigtai) yra idealus sukabinimui su purvu paviršius. Daugelis gamintojų metalo ortakių vidinis paviršius tik pagamintas yra alyvuotas, todėl prie jo dar geriau prikimba dulkės ir purvas.
Valant metalinius kanalus neįmanoma užtikrinti oro paskirstymo sistemos higieniškumo, todėl naujoviškame name reikėtų rinktis plastikinę oro paskirstymo sistemą.
Lanksčių kompozitinių ortakių paviršius yra higieniškas ir antistatinis, neleidžia kauptis nešvarumams ortakių viduje.  Lanksčių ortakių montavimo logika skiriasi nuo metalinių ortakių. Metalo ortakiai praeina per įvairias patalpas; kad nesklistų garsas ir oro srovės triukšmas, juos reikia rūpestingai suplanuoti ir naudoti papildomus triukšmo slopintuvus.
Plastikiniai lankstūs kanalai yra montuojami kolektoriaus sistemoje. Į visus oro įleidimo ir išleidimo tašką eina atskiras orlaidis, todėl užkertamas kelias triukšmui sklisti per vamzdynus. Taip pat yra lengviau projektuoti, kurti ir konfigūruoti kolektorius sistemą.
Aukštesnės kokybės plastiko ortakiai įleidžia vamzdynus įtaisyti į betono liejinį, grindinio šildymo apšildymo sluoksnį arba išorinį pastato pašildymo sluoksnį.

Išsamiai susipažinkite su oro paskirstymo sistemos produktais ČIA.

Triukšmo slopinimas

Garso izoliacija turi būti visose vėdinimo sistemose.
Pasirinkus vėdinimo sistemos metalo ortakius, būtinas triukšmo slopintuvas, slopinantis įrangos skleidžiamą triukšmą ir neleidžiantis garsui per ortakius skisti ortakiais į kitas patalpas.
Pasirinkus plastikinius ortakius, reikia slopinti tik pačios įrangos skleidžiamą triukšmą. Galima naudoti vadinamus vieną dviejuose kolektoriaus triukšmo slopintuvus. Jeigu reikia, galima pridėti papildomų triukšmo slopintuvų prieš kolektorių dėžes.
Įrangos triukšmo slopintuvai yra parenkami pagal konkrečios įrangos garso charakteristikas ir triukšmo slopintuvą pagal rodiklių palyginimą.

Galutiniai elementai ir nustatymas

Vėdinimo sistemos tiekimo ir išmetimo ortakių galutiniuose taškuose yra įtaisomi difuzoriai arba grotelės.
Pasirinkus paprastas sistemas, pakanka ertmėse įtaisyti difuzorius. Esant nemaloniam triukšmui arba nepakankamam oro paskirstymui, reikia naudoti įrangos vožtuvus (esant metaliniams ortakiams, jeigu sistemoje yra numatyta) arba oro srauto ribotuvus kolektoriaus dėžėse (esant plastikiniams ortakiams).
Nustačius pagal projektą oro įleidimo ir išleidimo srautus, rezultatai protokoluojami ir įrašomi į atitinkamą darbų brėžinį.