Vėdinimo sistema – kaip pasirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?
Galime drąsiai teigti, kad visuose šiuolaikiniuose gyvenamuosiuose pastatuose mechaninė vėdinimo sistema yra būtina.
Vėdinimo sistemos be šilumogrąžos prasilenkia su šiuolaikiniais energijos taupymo standartais.
Koko tipo rekuperatorių pasirinkti?
Vėdinimo įrenginiai gali grąžinti šilumą skirtingais būdais. Naudojant:
- plokštelinius šilumokaičius
- rotacinius šilumokaičius
- plokštelinius šilumokaičius su entalpijos funkcija (drėgmės grąžinimu)
Vėdinimo įrenginiai su plokšteliniu šilumokaičiu yra nepralenkiami siekiant aukščiausio efektyvumo prie vidutinės žiemos temperatūros (nuo -2C iki +10C). Tačiau kai temperatūra lauke nukrenta žemiau -2C, įrenginiui būtina apsauga nuo užšalimo (elektrinis tenas, srauto disbalansas ar geoterminis šilumokaitis ).
Naudojant plokštelinį šilumokaitį, rekuperatoriui nereikia papildomo oro šildytuvo, nes minimali tiekiamo oro temperatūra į patalpas, nepaisant lauko temperatūros, yra komfortiška (aukštesnė nei +16C).
Vėdinimo įrenginiai su rotaciniu šilumokaičiu turi šiek tiek mažesnį šilumos grąžinimo efektyvumą, tačiau, norint apsaugoti nuo užšalimo, jiems reikia mažiau energijos. Rotacinio rekuperatoriaus korpusas turi būti itin gerai izoliuotas, nes lyginant su plokšteliniu reuperatorium – jame varinėjamas žemesnės temperatūros oras. Ir esant nepakankamai korpuso izoliaciniam sluoksniui ar šalčio tilteliams, įrenginio korpusas gali pradėti kondensuotis.
Dėl mažesnio rotacinio rekuperatoriaus šilumos grąžinimo efektyvumo, norint pasiekti komforto lygį – į kambarius tiekiamą orą reikia papildomai pašildyti. Tam naudojama elektros energija.
Šalinamo ir tiekiamo oro srautai rotaciniame rekuperatoriuje yra iš dalies sumaišomi (iki 5%). Dėl to jie negali būti naudojami vėdinti kelis butus vienu metu.
Aukštos kokybės rotaciniai agregatai turi galimybę grąžinti dalį drėgmės į patalpas šaltuoju metų laiku, tačiau tai turi būti patvirtinta sertifikatais ir deklaracijomis.
Rotacinio šilumokaičio efektyvumas labai priklauso nuo rotoriaus (nuolat judančios dalies) dydžio, kokybės ir valdymo automatikos, todėl labai svarbu naudoti tik patikimų, į kokybę orientuotų gamintojų įrangą.
Rekuperatoriai su plokšteliniais šilumokaičiais, turinčiais entalpijos funkciją (drėgmės grąžinimą)
Entalpinis šillumokaitis yra analogiškas standartiniam plokšteliniam šilumokaičiui, tačiau jo plokštelės yra pagamintos iš patentuotos polimerinės membranos, o ne plastiko . Membranos struktūra tokia, kad iš vienos membranos pusės į kitą gali judėti tik vandens garų molekulės, kurios yra ženkliai mažesnės nei mikrobai ar kvapų molekulės Palyginimui galima prisiminti aukštos kokybės drėgmę praleidžiančią slidinėjimo striukę, kurioje vandens audiniai išgarina prakaitą, bet nepraleidžia lietaus.
- Entalpinis šilumokaitis apjungia teigiamas rotacinio ir plokštelinio šilumokaičių savybes: atsparumą šalčiui, aukštą efektyvumą, drėgmės grąžinimą ir higieną.
- Šie drėgmę grąžinantys rekuperatoriai yra labai efektyvūs ir tuo pačiu metu ženkliai atsparesni šalčiui nei įprasti plokšteliniai rekuperatoriai (dėl drėgmės grąžinimo šilumokaityje nesusidaro kondensatas, todėl nėra kam užšalti).
- Dėl entalpijos funkcijos ilgais žiemos mėnesiais išsaugoma kur kas daugiau drėgmės ir klimatas tampa ženkliai komfortiškesnis.
Centralizuota ar decentralizuota vėdinimo sistema?
Vėdinimo sistemas galima suskirstyti į centralizuotas ir decentralizuotas .
Centralizuota vėdinimo sistema vadinama tada, kai butui ar pastatui vėdinti yra naudojamas tik vienas rekuperatorius ir ortakių sistema.
Decentralizuoto oro paskirstymo atveju oro paskirstymo visuose kambariuose įrengiami atskiri vėdinimo įrenginiai, kuriems dažniausiu atveju nereikia vamzdyno.
Tokio tipo mini rekuperatoriai paprastai pasirenkami renovuojant pastatą. Palyginti su centrine sistema, pagrindiniai decentralizuotos sistemos trūkumai yra mažesni oro srautai ir ribotos montavimo galimybės (dideli langai, dizaino sprendimai).
Kurią oro paskirstymo sistemą pasirinkti?
Turint spendimą centralizuotai vėdinimo sistemai, reikia pasirinkti ortakių tipą. Yra du pagrindiniai variantai: tradiciniai cinkuoti skardos ortakiai arba higieniniški plastikiniai ortakiai.
Pagrindinis metalinių ortakių trūkumas yra ortakių higiena. Metalinis paviršius su valcavimo siūlėmis ir tvirtinimo jungtys (kniedės, varžtai) yra idealios sąlygos kaiptis nešvarumams ir bakterijoms. Daugelis gamintojų, dėl ankstyvos korozijos prevencijos, tokius ortakius sutepa alyva primenančia lipnia mase. Tai tik pagerina nešvarumų kaupimąsi.
Valant skardinius ortakius neįmanoma užtikrinti oro paskirstymo sistemos higienos, todėl patartina naujame name pasirinkti plastikinę oro paskirstymo sistemą.
Vidinis lanksčių plastikinių ortakių paviršius yra higieniškas ir antistatinis bei apsaugo nuo nešvarumų kaupimosi kanalų viduje. Jų montavimo logika skiriasi nuo metalinių ortakių. Skardos ortakių kanalas eina per įvairias patalpas ir turi būti kruopščiai suplanuotas bei naudojami papildomi triukšmo slopintuvai, kad būtų išvengta triukšmo ir oru sklindančio triukšmo.
Lankstūs – plastikiniai ortakiai montuojami kolektoriaus principu. Visi oro įleidimo ir išleidimo taškai yra atvesti atskirais ortakiais iš kolektorių, neleidžiant vidiniam triukšmui praeiti pro ortakius. Plastikinę lanksčią ortakių sistemą taip pat lengviau projektuoti, įdiegti ir prižiūrėti (valyti).
Renkantis aukštesnės kokybės plastikinius kanalus, juos netgi galima įterpti į betonines konstrukcijas arba pastato išorinį izoliacijos sluoksnį.
Sužinokite daugiau apie oro paskirstymo sistemos produktus ČIA .
Triukšmo mažinimas
Visose vėdinimo sistemose turi būti užtikrinta garso izoliacija. Galų gale, tai yra raktas į komfortą.
Norint pasiekti norimą rezultatą cinkuotos skardos ortakių skardos ortakių sistemoje, slopintuvai turi būti montuojami ant kiekvieno oro įleidimo ir išleidimo angos. Tai ženkliai padidina ortakių sistemos įrengimo kainą.
Naudojant lanksčią plastikinių ortakių sistemą, jums reikia tik sumažinti pačios įrangos skleidžiamą triukšmą. Todėl slopintuvai reikalingi tik tarp rekuperatoriaus ir kolektorių.
Triukšmo slopintuvai parenkami atsižvelgiant į konkrečios įrangos garso charakteristikas.
Baigtiniai elementai ir paleidimas
Vėdinimo sistemos oro tiekimo ir ištraukimo vietose įrengiami difuzoriai arba grotelės.
Difuzoriai ir grotelės gali subalansuoti visą vėdinimo sistemą. Jei oro tūris bet kuriame taške yra per didelis, galima naudoti specialius oro srauto balansavimo aksesuarus, kurie kišasi tiesiai į ortakį ir yra lengvai sumontuojami ir valomi.
Subalansavus vėdinimo sistemą pagal pateiktą projektą – rezultatai užrašomi ir įrašomi į darbo žurnalą.